Bij een ongunstige prognose kun je eerder dan na twee jaar WIA aanvragen. En ook na een succesvolle behandeling houden veel mensen restklachten die het UWV nogal eens onderschat.
Bij kanker kun je via de regeling verkorte wachttijd eerder dan na twee jaar WIA aanvragen bij een ongunstige prognose, en kun je na een afgeronde behandeling bezwaar maken als restklachten zoals vermoeidheid en concentratieproblemen onvoldoende zijn meegewogen in de FML.
Kanker en de WIA raken elkaar op twee heel verschillende momenten. Aan de ene kant is er de regeling verkorte wachttijd, waarmee je bij een ongunstige prognose al vóór de gebruikelijke twee jaar wachttijd een WIA-uitkering kunt aanvragen. Aan de andere kant zijn er de restklachten die na een afgeronde, succesvolle behandeling kunnen blijven bestaan — vermoeidheid, concentratieproblemen en verminderde belastbaarheid die niet altijd serieus worden genomen omdat "de kanker toch weg is".
Beide situaties vragen om een andere aanpak in de omgang met het UWV. Dit artikel legt uit hoe beide werken en waar je op moet letten als je bezwaar overweegt.
Normaal gesproken moet je twee jaar ziek zijn voordat je een WIA-uitkering kunt aanvragen. Bij een ongunstige prognose — bijvoorbeeld bij uitgezaaide kanker waarbij duurzame werkhervatting niet meer realistisch is — kun je via de regeling verkorte wachttijd al eerder WIA aanvragen, vaak in de vorm van een IVA-uitkering. Dit voorkomt dat je nog maandenlang moet re-integreren terwijl dat medisch gezien niet zinvol is. Overleg hierover met je bedrijfsarts en vraag tijdig de aanvraag verkorte wachttijd aan bij het UWV.
Na een afgeronde behandeling met chemotherapie, bestraling of operatie houden veel mensen langdurige restklachten: extreme vermoeidheid, concentratie- en geheugenproblemen (vaak "chemobrain" genoemd) en verminderde belastbaarheid. Omdat er formeel geen actieve ziekte meer is, wordt dit door de verzekeringsarts soms te snel afgedaan als "herstellende" in plaats van als een blijvende beperking die serieus wordt meegewogen in de FML.
Veelvoorkomende knelpunten zijn: een te positieve inschatting van je energieniveau omdat de behandeling is afgerond, het ontbreken van beperkingen voor concentratie en geheugen in de FML, en onvoldoende aandacht voor de opbouw die nodig is na een zware medische behandeling. Ook wordt soms te weinig gewicht toegekend aan de cumulatieve belasting van meerdere behandelingen achter elkaar.
Vraag je oncoloog, huisarts of een gespecialiseerd revalidatiecentrum om een gedetailleerde brief over je restklachten en de verwachte duur en ernst daarvan. Beschrijf concreet wat een gemiddelde dag voor jou inhoudt, inclusief de rustmomenten die je nodig hebt. Is de FML opgesteld zonder deze informatie mee te wegen, dan is dat een concrete en goed te onderbouwen bezwaargrond.
Met deze regeling kun je bij een ongunstige prognose, bijvoorbeeld bij uitgezaaide kanker, al vóór de gebruikelijke wachttijd van twee jaar een WIA-uitkering aanvragen, vaak in de vorm van een IVA-uitkering.
Omdat de actieve behandeling is afgerond, wordt soms te snel aangenomen dat iemand weer volledig hersteld is, terwijl vermoeidheid, concentratie- en geheugenproblemen vaak nog lange tijd aanhouden.
Chemobrain verwijst naar concentratie- en geheugenproblemen na chemotherapie. Dit hoort te worden meegewogen in de FML onder persoonlijk functioneren, maar wordt in de praktijk soms onvoldoende benoemd.
Een gedetailleerde brief van je oncoloog, huisarts of een revalidatiecentrum over de aard, ernst en verwachte duur van je restklachten, aangevuld met een concrete beschrijving van een gemiddelde dag.
Ja, bezwaar tegen een WIA-besluit moet binnen zes weken na dat besluit worden ingediend, ongeacht hoe lang je behandeling al geleden is. Blijven de restklachten aanhouden, dan kun je dit ook bij een latere herbeoordeling opnieuw aankaarten.
Wij nemen binnen één werkdag contact met je op om je verder te helpen.
Je weet altijd vooraf wat het kost. Na je aanvraag ontvang je binnen één werkdag een vrijblijvende offerte op maat.
Je spreekt rechtstreeks met mr. René van der Horst. Een specialist die jouw situatie kent en met je meedenkt.
Geen ingewikkeld gedoe. Wij regelen het snel en in gewone taal, zodat jij weet waar je aan toe bent.
EenvoudigRecht helpt al jaren ondernemers én particulieren met juridische zekerheid. Jij bent aan het juiste adres.
⭐⭐⭐⭐⭐ — Martijn
Doet z’n naam recht aan; lekker eenvoudig. Het opgeleverde werk is allesbehalve eenvoudig maar van hoge kwaliteit.
⭐⭐⭐⭐⭐ — Rinus
Zeer prettig contact gehad met René. Kundige jurist, meedenkend en zeer behulpzaam. En niet onbelangrijk een top prijs kwaliteit verhouding!
⭐⭐⭐⭐⭐ — Anouk
Eenvoudig Recht heeft mij fantastisch geholpen. Ze zijn vlot, denken met je mee en als je nog een keer een vraag hebt zijn ze ook echt behulpzaam.